Schedule

2019/2020 Schedule

Subject to change prior to classes commencing.
Monday Room 1 Room 2 Room 3
5:00 Production Ensemble 5:00 Preschool 1 5:00 Preschool 2
6:00 Int Ballet Classique  Cat 6:00 Jr Jazz Crew 6:00 Mini Ballet Classique
7:00 Sr Rhythm Crew 7:00 Int Jazz Crew 7:00 Mini Rhythm Crew
7:30 Sr Jazz Crew 7:30 * 7:30 Jr Ballet Classique
8:00 * 8:00 Int Rhythm Crew 8:00 Done
8:30 Sr Contemporary 8:30 * 8:30
9:00 * 9:00 Done 9:00
9:30 Done 9:30 9:30
Tuesday Room 1 Room2 Room 3
4:45 Primary 1 4:45 Primary 2 4:45 Primary 3
5:30 Jazz 5-6 5:30 Jazz 7-8 5:30 Jazz 9-10
6:15 Hip hop 5-6 6:15 Hip hop 7-8 6:15 Hip hop 9-10
7:00 Tap 2/3 Beg 7:00 Tap 3 Adv 7:00 Tap 4
7:45 Lyrical A 7:45 Lyrical B 7:45 Cecc1
8:30 8:30 8:45
9:00 Done 9:00 Done 9:00 Done
Wednesday Room 1 Room2 Room 3
4:00 Int Cecc 4:00 4:00
* 4:30 Pointe 4:30 Pointe
5:15 Cecc 4 5:15 Cecc 5 5:15 Cecc 3
6:15 Jazz 6:15 Adult Ballet 6:15 Jazz
7:00 Tap 5/6 7:00 Adult Funk 7:00 Tap 6/7
7:45 Hip hop 13-14 7:45 – 8:30 Adult Tap 7:45 Lyrical  15+
8:30 Hip Hop 15+ 8:30 Sr Contemp Quartet 8:30 Lyrical 13-14
9:15 Done 9:00 Done 9:15 Done
Thursday Room 1 Room2 Room 3
4:45 Cecc 1 4:30 Cecc 3 4:45 Cecc 2
5:45 5:20 Beg Pointe 5:45 Pre Pointe
6:00 Tap 4 6:00 Boys HH 5-7 6:00 Tap 5
6:45 Jazz A 6:45 Boys HH 8-10 6:45 Jazz B
7:30 HipHop A 7:30 Boys HH 11-13 7:30 HipHop B
8:15 Lyrical A 8:15 Boys Hiphop Crew 8:15 Lyrical B
9:00 Done 9:00 Done 9:00 Done
Friday Room 1 Room2 Room 3
4:45 Acro 1 4:45 Int Acro Crew 4:45
5:45 Acro 2 5:45 5:15
* 6:15 Sr Acro Crew 5:45 Jr Precomp
6:45 Acro 3 6:45 Done 6:45 Mini Precomp
7:45 Acro 4 7:45 7:45 Int/Sr Precomp
8:45 Done 8:15 8:45 Done
Saturday Room 1 Room2 Room 3
9:00 Preschool 1 (1 Hour) 9:00 Preschool 2 (1 Hour) 9:00 Toddler Groover (45 mins)
10:00 * 10:00 * 9:45
10:15 Jazz 5-6 10:15 Jazz 7-8 10:15 Jazz 9-10
11:00 Primary 1 11:00 Primary 2 11:00 Primary 3
11:45 Tap 2 11:45 Tap 3 Beg 11:45 Tap 3 adv
12:30 Hip hop 5-6 12:30 Hip hop 7-8 12:30 Hip hop 9-10
1:30 Jr Hiphop Crew 1:30 Int Contemp Collective 1:30
2:30 Sr Hiphop Crew 2:30 Int Hiphop Crew 2:00
3:30 Jr Contemporary 3:30 Int Aspirant Ballet Program 3:30 Jr Aspirant Ballet Program
4:30 Done
5:00 Done 5:00 Done
Sunday Room 1 Room2 Room 3
10:00 Cecc 1 10:00 10:00 Cecc 3
10:30
11:00 Beg Pointe 11:00 11:00 Pointe
11:30
11:45 Cecc 2 11:45 11:45 Cecc 4
12:15
12:45 Cecc 5 12:45 12:45 Int Cecc
1:15
1:45 Done 1:45 2:15 Done